TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
EUROCORR
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 21 - Kasım 2009

Yarışma
ECCS Çelik Yapı Tasaırım Ödülleri 2009ECCS Çelik Yapı Tasaırım Ödülleri 2009 ödül alan ülkeler ve projeler...

AVUSTURYA

Mal Sahibi: UBM REALİTATENENTWİCKLUNG AG

Mimar: Architekturbüro HALLE 1

Mühendis: Ingenieurbüro Michael Olipitz

Çelik İmalatçısı: Unger Stahibau Ges.m.b.H.

Açılış Tarihi: 2009

Eskiden futbol stadı olan bir alanda kütüphanede dahil, bu çok işlevli merkez, işlevselliği şıklıkla birleştirerek Salzburg’un yeni çağdaş abidesi olacak. Beton zemin üzerinde yükselen güçlü çelik yapı ortak alan üzerinde uzanıyor. Çeliğin niteliklerini kullanarak, hafiflik, geniş açıklıklar ve asılı olmayı bünyesinde birleştiriyor. En gösterişli kısmı çatı barı: binanın en üstünde inanılmaz bir şekilde havada asılı duruyor.


BELÇİKA

Mal Sahibi: INFRABEL / NMBS Holding

Mimar: Philippe Samyn and Partners b.v.b.a.

Mühendis: SETESCO

Çelik İmalatçısı: T.H.V. Van Laere- ANMECO

Açılış Tarihi:2008

1950’lerde tahrip olmuş kubbesi yenilenen Leuven tren istasyonu platformlarının hepsinin üstü 16 tonozlu yeni çatılar ve mercek biçimli çatı pencereleriyle kapanırken komşu yapıların ölçeğine saygı gösteriliyor. Zarif ve elverişli çelik iskelet boru destekler üstünde duran parabolik ikiz kemerlerden ve üzerlerindeki membran tonozlu aluminyum çatıdan oluşuyor. Doğal yangın güvenliği kapsamında yapılan özel çalışmayla duman tehlikesi ve yapısal çökmeyi engelleyecek şekilde yapılmış.


ÇEK CUMHURİYETİ

Mal Sahibi:Doprojni podnik hlavniho mesta Prahy a.s.

Mimar: Patrik Kotas - Atelier desing a architektury

Mühendis: Metroprowekt Praha a.s. EXCON a.s.

Çelik İmalatçısı: Metrostav a.s. Division 7/EXCON Steel a.s./Vitkovice Power Engineering a.s.

Açılış Tarihi:2008

Tamamen camlı, 50 taneden oluşacak dizinin ilki olan bu yeni metro istasyonu, tıpkı bir balinanın iskeletini andıran cam ve çelikten görkemli bir mimarlık örneği. Cam çatı, iki eğik dev sandık kiriş parabolik kemer altında iki dizi öngerilimli çubukla asılmış. Periferik cam duvar şık Y biçimli sütunlarla destekleniyor. Dikme işleminin kendisi zor olmuş olsada sonuç, karmaşıklığına rağmen,açık ve sevimli bir alanda ışık ve saydamlığı toplu taşıma sistemi için birleştiriyor.


DANİMARKA

Mal Sahibi: Danish Radio

Mimar: Ateliers Jean Nouvel

Mühendis: NIRAS A/S

Çelik İmalatçısı: Promecon A/S Waagner-Biro Stahlbau AG

Açılış Tarihi:2009

Danimarka Radyosu’nun yeni yerleşkesinin bir parçası olan bu 1800 koltuklu konser salonu düzensiz şekilli asılı beton bir merkez etrafında inşa edilmiş. 3200 tonluk kompleks çelik bir yapıyla örtülmüş, 12 çelik makas 47 metre açıklığa ulaşarak akustik bir çatıyı taşıyor. Ana konser salonu artı üç küçük oditoryum ve de lobi, öngerilimli verevlerle sabitlenmiş ve saydam mavi giydirilmiş belirgin büyük bir Vierendeel çelik strüktür ile çevrilmiş. Bu kapalı alan devasa bir sihirli lamba gibi bu zengin anıtsal binaya güçlü bir kimlik veriyor.


FRANSA

Mal Sahibi: Aeroports de Paris

Mimar: Aeroports de Paris (INA-Marc Fidelle)

Mühendis: SETEC TPI RFR

Çelik İmalatçısı: Laubeuf SAS/ Castel et Fromaget SAS

Açılış Tarihi: 2007

Terminal 2E’nin beton tonozlu çatının kazayla çökmesi faciasınden sonra hızlı (15 yerine 8 ay) ve güvenli bir yeniden inşaatına girişildi ve çelik nervürlü kemerlerle benzer bir siluet elde edildi. Bir önceki terminalin mevcut cam panelleri korundu. Üç boyutlu kemerlerin açıklığı, 700 metre boyundaki dönen salon üzerinde 33 metreyi buluyor. Toplam uzunluğu 40 kilometreyi bulan kaynaklanmış çelik borular (2800 ton ağırlığında) giden yolculara hafiflik, rahatlık ve estetik etkinlik sağlamak için kullanıldı.


ALMANYA

Mal Sahibi: B.E.A.N. Bremerhavener Entwicklungsgesellschaft Alter/ Neuer Hafen mbH Co. KG

Mimar: Klumpp Architekten Stadplaner Agn Paul Niederberghaus Partner GmbH

Mühendis: Prof. Bellmer Ingenieurgruppe GmbH

Çelik İmalatçısı: Eiffel Deutschliand Stahitechnologie GmbH

Açılış Tarihi:2009

8°Doğu meridyeni boyunca dünya iklimlerinde seyahate adanmış olan Bu benzersiz merkez, Kuzey Denizi yanındaki bu şişirilebilir salın biçimini etkilemiş. Oto parkın üstündeki plak üzerinde yer alan sergi salonları dikey ve yatay projeksiyonlarda hücre kirişli çelik iskelet sayesinde büyük sütunları olmayan alanlar yaratıyor. Kapalı alan baskılı ve çok katlı camları taşıyan bir dizi çelik eğri nervürle tanımlanmış. Sade dış görünüş içerinin karmaşıklığıyla bir tezat teşkil ederken bu deneyimle ziyaretçileri şaşırtıyor.


İTALYA

Mal Sahibi: Reggio Emilia City Council

Mimar: Arch. Santiago Calatrava

Mühendis: Clmolai S.p.A. /Studio Romarno

Çelik İmalatçısı: Cmolia S.p.A.

Açılış Tarihi: 2007

Bu üç köprü Milano ve Bologna arasındaki yeni hızlı tren yolunun üzerinde bir bütün olarak inşa edildiler. Ortadaki 221 metrelik klasik ama şık bir yay gerdirmesi ile ortasında kabloları bulunuyor. Diğer ikisi çok büyük kemerin taşıdığı bir dizi kablo nosyonuyla yapılmış: en yukarıdaki kablolar en kısa olduğundan farklı açılardan ilginç bir görsel etki doğuruyor. Bu da, bu iki adet 179 metrelik yapıya dev gibi müzik aletleri havası veriyor. Tasarımın tamamı, ayrıntılarının da hassas bir şekilde ele alınmasıyla altyapı düzenine verilen önemi vurguluyor.


LÜKSEMBURG

Mal Sahibi: Ministere des Travaux Publicz, Luxembourg

Mimar: DPA Dominique Perrault Architecture Paczowski Fritsch Architectes m3 Architectes

Mühendis: INCA Ingenieurs Conseils Associes TR-Engineering Schroeder Associes Ingenieurs Conseils

Çelik İmalatçısı: Queck Belgo Metal

Açılış Tarihi: 2008

Adalet Sarayı’nın ilk olarak 1973’te havayla aşınan çelikten yapılan yeni kısmı eski mahkeme binasının etrafını saran yeni bir bina ve var olan binalar arasında bir bağlantı oluşturuyor. İnce sütunlar üzerinde yükselen kare bir bina olarak düzenlenmiş ve zemin katına girişi rahatlatmış. İki adet 100 metrelik kule tasarımı tamamlıyor. Bu sade düzenleme mekansal bir bütünlük sağlıyor ve bu önemli Avrupa kurumuna yeni bir saygınlık getiriyor.


HOLLANDA

Mal Sahibi: ING Real Estate Development Netherlands

Mimar: OTH (Trude Hooykaas, Julian Wolse)

Mühendis: Aronsohn readgevende ingenieurs

Çelik İmalatçısı:

Açılış Tarihi:2007

Yeri dolayısıyla bu ofis binasının benzeri yok: Amsterdam limanındaki bir tersanenin 270 metre uzunluktaki 50 yıllık beton vinç yolu üzerinde görülebilen çelik bir iskeletle inşa edilmiş. Birbirinden bağımsız asılı duran üç katı mevcut. Büyük beton yapı ile hafif yeni bina arasındaki zıtlık çarpıcı bir sonuç doğurmuş. Tamamen camlı çift fasad çevrenin muhteşem liman manzarasını seyretme imkanı veriyor. Alttaki su binayı ısıtmak ve soğutmak için kullanılıyor. Yeni mimari ve tasarımın tarihi sanat eserlerini çağdaş özelliklerle birleştirmesinin güzel örneklerinden biri.


NORVEÇ

Mal Sahibi: Drammen Kommune

Mimar: Arne Eggen Arkiteker A/S

Mühendis: Haug og Blom-Bakke A/S

Çelik İmalatçısı: Ruukki Construction Norge A/S

Açılış Tarihi: 2008

İlginç asimetrik Y biçimli planıyla bu köprü şehir merkeziyle diğer yanda uzanan parla bağlantıyı sağlıyor. Bütünüyle çelik kablolarla gergili 90 metrelik köprü eğik iki puro biçimli direkle 47 metreye yükseliyor. Bu şekliyle köprü nehirle bütünleşerek hem navigasyona hem yayaların kolayca geçmelerine izin veriyor. Gece köprüyü aydınlatan ışıklar zerafetine katkı yaparak direklerin sivriliğini daha da belirginleştiriyor. Bu köprü sürdürülebilir yapım gereklerine tamamen uyumlu olarak yapılmıştır ve hızlı ve çevreye en az rahatsızlıkla kurulmuştur.


PORTEKİZ

Mal Sahibi: APOL

Mimar: Motta Guedes

Mühendis: JNA

Çelik İmalatçısı: Martifer Construcoes Metalomecanicas SA

Açılış Tarihi: 2007

Eski bir baskül köprünün yerine bu yenisi (dünyada 4. büyüklükte) 80 metre uzunluğunda ve Panamax sınıfı gemiler Leixoes limanına girebiliyorlar. İki yekpare mavi boyalı çerçeve 42 metreye yükselerek etraftaki vinçlerle yarışmakta. Köprü sisteminin ana özelliği tablasının dolaşıma açıldığında katlanabilir gergi demirleriyle destekleniyor olması. İnşaat, otomobil trafiğine yalnızca dört ay kapanmasıyla gerçekleştirildi: Her biri 300 ton gelen baskül köprü tablalarına ve tasarımın hassaslığına uyumu birleştiren mükemmel bir başarı.


ROMANYA

Mal Sahibi: SC Ravensdale Investment SRL (Vlerick Group)

Mimar: Dobrescu ARH SRL

Mühendis: SC Professional Construct SRL

Çelik İmalatçısı: SC Canam Steel Romania SRL

Açılış Tarihi: 2009

Bu çok işlevli komplekste dört ofis binası, bir sergi ve konferans merkezi ve otel bulunuyor. Dört blok birbirine ortak alan olarak kullanılan bir avluyla birleştirilmiş. Silindirik yarı saydam, 22 metre açıklığı olan kemer makaslı bir çatı ile kaplanmış. Ana tasarım kriteri esneklik. Mimari konsept görülebilir bir iskelet yapısı. Bu ise, genel olarak sismik direnç için özel önlemlerle, sismik hareketin dağıtarak indirgemesine izin veren atipik bir bağlama yöntemini getirmiş.


SLOVENYA

Mal Sahibi: Zveza mariborskih sportnih drustev Branik

Mimar: Ofis Arhitekti Multiplan Arhitekti

Mühendis: Starkon Podjetje za Projektiranje, Inzeniring in Svetovanje d.o.o.

Çelik İmalatçısı: Meteorit Metal d.o.o.

Açılış Tarihi: 2008

Eski kapalı beton tribünlere ilave edilen bu yeni çatı geri kalan üç tribünün üzerini kapatarak 1950’lerin bu stadını tamamlayıp modernize ederek mevcut kapasiteyi 12500 seyirciye çıkartıyor. Yeni mimarisiyle stadyum özenle eskiye dokunmadan onunla bütünleşiyor ve böylece birlikte bir bütün oluşturuyorlar. Tribünler, 25 metre çıkmalı konsol tipi bir çatı ile örtülmüş. Çeliğin esneklik, daha kolay üretim, dayanıklılık ve kolay bakımıyla bu şık projede malzeme olarak çeliğin seçilmesinde ana faktörleri oluşturmuş.


İSPANYA

Mal Sahibi: Consorci Zona Franca Bercelona

Mimar: CLOUD9 Enric Ruiz -Geli

Mühendis: BOMA S.L. Agusti Obiol /Alicia Huguet

Çelik İmalatçısı: Bujvar Construcciones S.A.

Açılış Tarihi: 2009

Bu güçlü ama zarif görünüşlü bina Barselona’nın yeniliklere açık yeni bir bölgesinin tam ortasında yer alıyor. İnşaat sistemi sayesinde yalnızca gösterişli olmakla kalmıyor: 4 köprü gibi çatı kirişiyle bağlanmış fasadların ve tavanların asılı olduğu iki sıra çerçeve iç mekan ve yapı arasında müdahaleyi en aza indiriyor. Fasadın bir kısmı ETFE saydam şişme yastıklardan yapılarak içerideki ısının kontrolü sağlanmış. Fasadın düzensiz boyunduruklanışı dinamik bir hareketlilik veriyor fasada ve bu da medyanın sevdiği bir yapı olmasını getiriyor.


İSVEÇ

Mal Sahibi: Fotbollsstaridon i Malmo Fastighets AB

Mimar: Berg Arkitekdontor AB / Fojab arkitekter i Malmö AB

Mühendis: Sweco Structures AB, Thomas Nordh

Çelik İmalatçısı: Ruukki

Açılış Tarihi:2009

21 bin kişilik bu Kuzey Avrupa’nın en büyük spor kompleksi olan stadda sadelik hemen göze çarpıyor. Çıplak çelik makaslar modern gotik mimari ifadeyi vurguluyor: keskin açılar ve siyah giydirilmiş dış cepheler kuvvetli bir algı yaratıyor. Çatının içerdeki düz yüzeyleri tavandan yansıyan sesleri güçlendirme amaçlı. Çerçeveler fabrikada en fazla üç parçalı olarak üretilerek taşıma maliyetini düşürmüş ve hızlı montaj sağlamış. Sonuç maliyeti düşük, güçlü mimari ifadeli çelik bir yapı.


İSVİÇRE

Mal Sahibi: City of Zürich

Mimar: Betrix Consolascio Architekten with Eric Meier Frei and Ehrensperger Architekten

Mühendis: Walt Galmarini AG

Çelik İmalatçısı: ARGE Balensperger AG/Höri und Wetter AG

Açılış Tarihi: 2007

Bu büyük stadyum kentin kalabalık bir bölgesinde yılın her döneminde yaşam alanı olarak planlanmış. Kısmen yere gömük bu stadın yalnızca 33 bin seyirciyi örten çelik çatısı görülebiliyor. Yalnızca iki dışarı eğik dinamik sütunun taşıdığı dairesel konsol çatı koltukların üstünde bir atol gibi yüzüyor. Çatının kompleks yapısı ve inşaat sırasındaki özenli montaj işlemi sonuçta görünmez olmuş: serbest olarak duran sayvan mükemmel bir şekilde kent çevresiyle uyum sağlıyor.


TÜRKİYE

Mal Sahibi: Bursa Büyükşehir Belediyesi

Mimar Tuncer Çakmaklı Mimarlık

Mimar:

Mühendis: İz Mühendislik

Çelik İmalatçısı: CEM DEMİR

Açılış Tarihi: 2008

Bu görkemli kapalı pazar, ünlü İpek Yolu’nun üzerinde çok güzel peyzajlı bir tepede iki binasıyla yer alıyor. Ortasındaki üstü açık avlusu taze sebze için ayrılmış ve etrafı oval biçimli üzeri kapalı galeriyle çevrili. Balık pazarı daha küçük ayrı bir bina. İki pazarın da tasarımı büyük hal fikrini koruyarak Orta Asya’nın eski geleneklerinin devamı olarak yeni binalarla bütünleşiyor. Aynı zamanda da çatının çelik kemerli açıklığı böylesi bir mekana tamamen modern, rahat, aydınlık ve havadar özellikler katıyor.


İNGİLTERE

Mal Sahibi: All England Lawn Tennis Club

Mimar: Populous

Mühendis: Capita Symonds /Edge Structures /Bianchi Morley

Çelik İmalatçısı: Watson Steel Structures Limited

Açılış Tarihi: 2009

Wimbledon tenis stadının ünlü Merkez kortu ciddi bir yenilenme geçirerek daha iyi bir mekana dönüşüyor. Doğu tribününün yeniden yapılmasından başka esas gelişme şampiyonalarda yağmurdan tamamen korunma sağlayacak olan açılır kapanır bir çatının varlığı. Karmaşıklığına rağmen çatı en az müdahale ile monte edilmiş. Çatının ana periferal sabit çerçevesi üzerine oturan hareketli makaslar toplam olarak 1100 ton ağırlığında ve katlanabilen bir kumaşı taşıyorlar ve böylece kompleks sorunlara şık ve verimli çözümler için çeliğin uyumluluğunu gösterirken bu arenanın potansiyelini zenginleştirmekte.© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton