TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 21 - Kasım 2009

Haber
ECCS Başkanlığı Türkiye'de18 Eylül 2009 Cuma günü İspanya’nın Barselona kentinde mutluluk ve onur veren bir tören yaşandı: Avrupa Yapısal Çelik Birliği (European Convention for Constructional Steelwork) (ECCS) Başkanlığı devir teslim töreni. Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Başkanı Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI, ECCS Dönem Başkanlığı’nı İspanya Yapısal Çelik Derneği (ASCEM) Başkanı Joan Delriu Real’den devraldı.

18 Eylül 2009 Cuma günü İspanya’nın Barselona kentinde mutluluk ve onur veren bir tören yaşandı: Avrupa Yapısal Çelik Birliği (European Convention for Constructional Steelwork) (ECCS) Başkanlığı devir teslim töreni. Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Başkanı Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI, ECCS Dönem Başkanlığı’nı İspanya Yapısal Çelik Derneği (ASCEM) Başkanı Joan Delriu Real’den devraldı.


Prof. YARDIMCI devir teslim sırasında yaptığı konuşmada; her kurumun zaman zaman kendini değerlendirdiğini belirterek, kendi döneminde özellikle ECCS’in vizyonu, amaçları ve hedeflerinin dünya konjonktürüne göre yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.


Devir teslim sırasında, ECCS Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Bergmann (Almanya) “Prof. YARDIMCI, 1955’de kurulmuş olan ECCS’in ilk kadın başkanıdır ve ECCS’in düzenine önemli katkısı olacağına inanıyorum” diyerek devir teslimin en önemli yanlarından birine işaret etti.


Devir teslimin ikinci özelliği ise Türkiye’nin 9 yıl aradan sonra ikinci kez dönem başkanlığını devralmasıdır. Türk Yapısal Çelik Derneği; kuruluş yılı olan 1992 yılından itibaren ECCS’in aktif üyesidir. Türkiye tarafından ilk ECCS Dönem Başkanlığı, TUCSA’nın ECCS’e üye oluşundan 7 yıl sonra 1999-2000 döneminde merhum Prof. Dr. Tevfik Seno ARDA tarafından yürütülmüştü.


Bugün itibariyle ECCS nezdinde 23 ülke temsil edilmektedir. Çelik sektörü; Avrupa’nın adeta yerle bir olmasına neden olan İkinci Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar, Avrupa’nın yapılanmasında ve Avrupa Birliği’nin oluşumunda önemli bir rol oynadı. Bunun temeli ise aşağıdaki gelişmelerle atılmış oldu:


18 Nisan 1951: Avrupa Kömür ve Çelik Birliği” (European Convention for Steel and Coal-ECSC)’nin kurulması antlaşması

10 şubat 1953: kömür, demir cevheri ve demir hurdası ortak pazarının açılışı

01 Mayıs 1953: ortak çelik pazarı kuruluşu

10 Ekim 1955: Avrupa Yapısal Çelik Birliği (European Convention for Constructional Steelwork- ECCS) kuruluşu


Görev süresinin sona ereceği 24 Eylül 2010 tarihine kadar, ECCS’e önemli katkıları olacağına inanılan Prof. YARDIMCI daha sonra yaptığı açıklamada “tüm yapısal çelik sektörü mensuplarının desteğiyle bu sorumluluğunu yerine getireceğini” belirtti.


Türk Yapısal Çelik Derneği, gelecek yıl Avrupa Başkenti İstanbul’da yapılacak olan ECCS yıllık toplantıları paralelinde “Steel Structures: Culture & Sustainability 2010” (Çelik Yapılar: Kültür ve Sürdürülebilirlik 2010) Uluslararası Sempozyumu’nu (www.sscs2010.org/) düzenlemiştir.


Konuk konuşmacılardan (key-note speaker) biri olan Dubai Burcu’nun mimarı Alessandro ZOPPINI’nin (İtalya) sempozyuma renk katacağı değerlendirilmektedir.


Aynı hafta içinde, ECCS Çelik Köprü Yarışması 2010 ödül töreni ve 11. Yapısal Çelik Günü ile birlikte yapılacak Yapısal Çelik Konferansı da yer alacaktır.© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton